Haberler

Onaylanmış Kişi Statü Belgesi, Onaylanmış İhracatçı Yetkisi Sahibi firmalardan Gümrüklemede indirim kalktı.

31.12.2023 tarih ve 32416 Sayılı (5.Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile bazı değişikliklere gidildi.

1) Yapılan değişiklikle “Onaylanmış Kişi Statü Belgesi, Onaylanmış İhracatçı Yetkisi Sahibi” firmalara yapılabilen %25 indirim kaldırıldı. Sadece Sektörel dış ticaret firmalarının, Dış ticaret sermaye şirketlerinin,  Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası sahibi firmaların ihracat işlemleri için Asgari Ücret Tarifesindeki ücretlerde %25 oranında indirim uygulanabilecek.

2) Beyannamelerin ondan (10) fazla kalemden oluşması halinde onbirinci ve sonraki her kalem için ücretlendirme yapılacaktır.

3) Tebliğin 5’inci maddesine “ Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi, resmî kurumların çalışma saatleri içerisinde verilen hizmetler için belirlenmiştir.” fıkrası eklenmiştir.

4) Tarifede belirlenen oranlar daha önce CIF 0-25.000USD için uygulanırken yapılan değişiklik ile bu oran CIF 0-20.000USD’ye çekildi.

Söz konusu değişiklikler 01.01.2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Başa dön tuşu